jaki-kolor-mam-wybrac-do-pokoju-mjego-dzieck-paleta-barw
jaki-kolor-mam-wybrac-do-pokoju-mjego-dzieck-paleta-barw

Niejeden rodzic często zadaje sobie następujące pytanie- W jakim kolorze ma być pokój mojego dziecka? Zastosowanie koła barw!

zamyslona-bzia-ktora-mysli-jak-dane-pytanie-rozwiazac

BĘDZIEMY RODZICAMI! SUUUUPER….! Jak pomalować pokoik naszego Maluszka?

Pojawienie się dziecka to wielka zmiana w życiu każdego człowieka. Rodzice zaczynają wtedy przystosowywać swoje wnętrze mieszkania do potrzeb nowego domownika. I tu pojawiają się pierwsze dylematy.

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie najpierw przypomnijmy sobie jak to jest być znowu dzieckiem. No, ale dlaczego mam stawać się znowu dzieckiem – pomyślisz!

A właśnie dlatego, że dzieciństwo jest dla większości chyba jedynym w życiu okresem beztroski, braku zmartwień i pełnej swobody, a co za tym idzie, ciekawych i niezapomnianych doświadczeń, pomysłów czy bezkompromisowej twórczości.

Pamiętam jak dziś – kiedy narysowałam swoje pierwsze wymarzone drzewo – rodzice mówili, że jest piękne i że mam talent – ale dlaczego ono jest niebieskie – spytali? Drzewa przecież są zielone!

Rysując drzewo w moich oczach, sercu, wyobraźni ono właśnie miało być koloru niebieskiego – bo właśnie ten kolor sprawiał, że było ono piękne. I właśnie o to w tym chodzi! Kiedy podejdziemy do wyboru kolorystyki najpierw stańmy się małymi dziećmi, ponieważ tylko dziecięca wyobraźnia, kreatywność nie ma granic i nie jest szablonowa.

teczowe-dlonie-odbite-na-scianie-kolory-teczy-to-czerwony-zolty-zielony-niebieski-fioletowy-swietny-pomysl-na-dekoracje-sciany-kolo-barw-w-pokoju-mojego-dziecka
Dekoracja ścienna – kolorowa tęcza

Kiedy aranżujemy pokój naszego dziecka stańmy się dziećmi, a przede wszystkim inspirujmy się uczuciami naszego maleństwa.

Dzieci uwielbiają kolory i nikt temu nie zaprzeczy. Wybierając kolory do pokoju dziecka, warto pamiętać o psychologii kolorów, która stoi za poszczególnymi barwami. Królestwo Twojego dziecka ma być jego azylem – pięknym, wygodnym i bezpiecznym.

Nawet jeśli ściany w pokoju naszego dziecka pozostaną białe, jego pokój i tak będzie kolorowy – dzięki zabawkom, ubraniom, dodatkom itp. Dlatego wybierając kolory ścian ogranicz liczbę barw do maksymalnie trzech – stara zasada „Im mniej tym lepiej”.

Jaki kolor w pokoju niemowlaka?

Nasze maluchy w wieku do trzech lat w ogóle nie widzą kolorów pastelowych. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z poznańskiego UAM (Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza). Pokój noworodka winien emanować spokojem i jasnością. Otoczenia to ma sprzyjać zasypianiu, ale jednocześnie powinno stymulować jego procesy poznawcze, jednak bez przesady. Kolory w pokoju naszej pociechy należy dobierać stosownie do wieku, potrzeb oraz temperamentu – który z łatwością potrafimy określić już u niemowlaka 🙂

Kolor w pokoju naszego dziecka  nie jest wyborem permanentnym – musimy o tym pamiętać – zmienia się wraz z dojrzewaniem naszego malucha.

No dobrze, ale skoro nasze dziecko nie widzi pasteli, jego pokój powinien zapewnić mu spokój, poczucie bezpieczeństwa a do tego stymulować procesy poznawcze to jaki ten kolor mamy w końcu wybrać?

Otóż, idealnie sprawdzą się takie kolory jak: biały, niebieski, żółty czy zielony. Pamiętajmy o psychologii barw.

Żółty pobudza intelekt, niebieski jest stosowany w terapii leczenia lęków, zielony uspokaja, biel koi i łagodzi.

Postawmy więc na nasycone, intensywne kolory oraz kontrasty! Bez względu na płeć niemowlaki pozytywnie reagują na kontrastowe zestawienia. Nawet producenci zabawek wiedzą, że kontrast dla niemowlaka jest najważniejszy a idealnym połączeniem są barwy czarny – żółty, biel z błękitami, czernią. Jeżeli nadal nie mamy spójnej koncepcji postawmy na pomalowanie ścian w odcieniach bieli czy szarości a kolor dodajmy w postaci dodatków np. naklejek ściennych, pościeli itp.

delikatne-kolory-w-pokoju-dziecka-jasne-biale-akcenty-delikatne-mietowe-i-blekitne-dodatki

A co z kolorem dla naszego starszego dziecka!

Preferencje kolorystyczne naszego dziecka kształtują się ostatecznie około drugiego roku życia i mają silny związek z jego temperamentem. Kolory mają ogromną moc, dlatego wprowadzajmy je z rozwagą do pokoju naszego dziecka.

Wybierając kolor dla naszego starszego dziecka warto zastanowić się nad tym, jak ono postrzega kolory. Jasne kolory ścian w pokoju dziecka są dobrą bazą dla mebli i dekoracji. Pastelowe odcienie sprawią, że pokój dziecięcy nabierze delikatnego klimatu i dziecięcej beztroski. W dziecięcym pokoju dobrze sprawdzają się tymczasowe, kolorowe pomysły dekoratorskie.

Hitem ostatnich lat są farby magnetyczne i tablicowe na ścianach, frontach mebli czy drzwiach. Pozwalają dziecku ukazać jego artystyczną duszę 🙂 Można kupić także aplikacje tablicowe – naklejki zastępujące tablicę, po której można pisać kredą.

pokoj-dziecka-inspiracje-naklejki-tablicowe-w-formie-auta-oraz-akcenty-kolorystyczne-wzorowane-na-kolorach-transportowych

Jak dobierać kolor? Koło barw – pomoc w wyborze koloru

W doborze koloru bardzo ważne jest zestawienie kolorystyczne, które odpowiednio skomponowane wywołuje konkretne emocje, skojarzenia, nastroje. Z pomocą przychodzi nam stare poczciwe KOŁO BARW, które pomaga nam w dopasowaniu kolorystyki. (Możemy takie koło barw pokazać naszemu starszemu dziecku i razem skomponować odpowiednią kolorystykę w pokoju).

Jeżeli jednak w dalszym ciągu mamy problem z odpowiednim połączeniem kolorów, przeanalizujmy poniższe reguły, które pozwolą z łatwością odnaleźć się w kolorowym świecie. Znalezienie odpowiedniej kombinacji kolorów jest jednym z najważniejszych kroków w projektowaniu stylowych i całościowych wnętrz.

kolo-reguly-kolo-barw-w-pokoju-mojego-dziecka-kontrastow-wybieramy-pary-kolorow-ktore-znajduja-sie-dokladnie-naprzeciwko-siebie-w-kole-barw
kolo-barw-kolo-barw-w-pokoju-mojego-dziecka-regula-triady-kolory-wpisujace-sie-w-trojkat-rownoramienny-pozwala-zachowac-harmonie-przy-jednoczesnym-efekcie-kontrastu
kolo-barw-w-pokoju-mojego-dziecka-regula-harmonii-wybieramy-kolory-ktore-leza-obok-siebie-uzywamy-maks-trzech-sasiadujacych-kolorow-aby-uniknac-koloru-teczy

Powyższe reguły bez problemu możemy zastosować w aranżacji całego pokoju. Komponujemy warstwy wnętrza, czyli wybieramy kolory dla:

  • Tła wnętrza (ściany, sufit, podłoga)
  • Głównego wyposażenia (duże meble i sprzęty)
  • Dodatków (tkaniny, dekoracje)

A co mówi sama psychologia barw, o której jest tak głośno?

Odpowiednio dobrane kolory mają potężną moc. Kolory, podobnie jak muzyka, wywołują uczucia i nastroje. Dlatego nasze preferencje do określonych barw mogą zmieniać się z wiekiem, sytuacją, a nawet z nastrojem chwili.

Na temat Psychologii Barw – Zapraszamy do kolejnego wpisu na naszym blogu 🙂 – już niebawem!

Jeśli masz jakieś ciekawe pytania lub spostrzeżenia odnośnie tego co tu opisałyśmy – pisz śmiało. Możesz zostawić komentarz poniżej, wysłać maila lub wiadomość na którymkolwiek portalu społecznościowym 

A tymczasem życzymy Ci powodzenia w tworzeniu wymarzonego pokoju dla maluszka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *