lampka-nocna-chmurki-delikatne-biale-na-szarym-tle-z-mozliwoscia-sciamniania-dluga-owalna-tuba-na drewnianej podstawie-snapisnap

Jakie oświetlenie do pokoju starszego dziecka? – domowy plac budowy, czy damy radę go poskromić?

Projektowanie oświetlenia dla naszych kilkuletnich odkrywców nie jest już takie proste. Nasz maluszek rośnie, przychodzi czas wspaniałych wędrówek, kreatywnych zabaw, artystycznych prac stolikowych.

lampa dla dzieci przyjaciele z lasu to piekny design i kolorowe wzory. Lisek drzewo wieworka to pare zwierzat ktore pozwola twojemu dziecku zasnac komfortowo

I tu pojawiają się pierwsze problemy z oświetleniem strefowym. Pierwsza generalna zasada przy doborze oświetlenia do pokoju dziecka związana jest z podziałem pokoju na strefy użytkowania.

lampa dla dzieci, jej cieplo sprawi radosc na twarzy kazdego dziecka

Każda ze stref rządzi się swoimi prawami, dlatego też potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. I tak oto nasz spokojny pokój niemowlaka przekształca się w plac budowy, na którym spotykają się trzy STREFY „Spanie, Zabawa, Nauka”.

Strefa spania 

Jak sama nazwa głosi, miejsce gdzie każde dziecko po intensywnym dniu może spokojnie zasnąć, zrelaksować się i nabrać sił na kolejny intensywny dzień.

W tej części ważnym elementem jest przede wszystkim Oświetlenie. Wybierajmy ciepłe, przytłumione światło np. w formie lampki nocnej ze ściemniaczem (w zależności od potrzeby). Jeżeli mamy taką możliwość nie ustawiajmy łóżka naszego dziecka bezpośrednio pod lampą sufitową, gdyż jego mocne światło może oślepiać podczas zasypiania.

Kiedy nasze dziecko boi się ciemności, warto zakupić lampki nocne ze ściemniaczem, który w łatwy sposób pozwala na ustawienie odpowiedniego natężenia światła. Bardzo delikatne światło pozwala zasnąć spokojnie naszemu maluchowi.

lampy-city-transport-idealne-do-pokoju-kazdego-chlopca-piekne-kolory-i-wzory-autka-domy-droga-drzewa-straz-pozarna-i-wiele-innych-akcentow-to-piekno-i-prostota
Strefa zabawy

Takie miejsce jest najlepszym punktem w pokoju naszego dziecka. To w tym miejscu nasze dzieci spędzają najwięcej czasu i to własnie to miejsce powinno być możliwie jak najlepiej oświetlone światłem dziennym oraz górnym światłem sztucznym. 

W ciągu dnia nasze maluchy uwielbiają się bawić, wygłupiać, nie usiedzą w spokoju dłużej niż pół godziny. Mają mnóstwo pomysłów na minutę, są żądne zabaw czy zgłębiania wiedzy na przykład poprzez poznawanie liter alfabetu.

Oświetlenie powinno być odpowiednio dobrane. Do rozjaśnienia pokoju dziecka przyda się z kolei mocniejszy żyrandol. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której nasze dziecko popsuje sobie wzrok, dlatego żyrandol powinien rzucać jak najwięcej światła na miejsce zabaw w pokoju dziecka.

W zbyt ciemnym pomieszczeniu może okazać się, że wypełnienie kolorowanki okazuje się dużym wyzwaniem. Bardzo dobrym sposobem na doświetleniem przestrzeni naszego malucha będzie wybór bocznych kinkietów naściennych bądź małych, typowo dziecięcych lampek nocnych.

Wskazówka:

W salach przedszkolnych zaleca się aby oświetlenie miało 300 lx. Jeśli w pomieszczeniu można wygodnie przeczytać gazetę lub pomalować paznokcie, nada się ono również do zabawy, malowania farbami plakatowymi i nauki alfabetu.

strefa-zabawy-ideale-miejsce-dla-kazdego-dziecka-oswietlenie-w-pokoju-powinno-byc-dobrane-zgodnie-z-wyznaczona-strefa
Strefa nauki

Powinna mieć bezpośredni dostęp do światła dziennego, dlatego najlepiej wyznaczyć tą strefę jak najbliżej okna i naturalnego światła. W przypadku dzieci praworęcznych światło powinno padać z lewej strony, w przypadku leworęcznych – z prawej.

Jak wiadomo światło ma bezpośredni wpływ na jakość widzenia a co za tym idzie na rozpoznawalność barw, kształtów. Nie właściwe oświetlenie prowadzi do szybszego męczenia oka oraz do powstawania wad wzroku. Dlatego też ta strefa wymaga odpowiedniej wygody widzenia. 

Najczęściej używanym źródłem światła podczas nauki jest lampka biurkowa. Może być stawiana na biurko, mocowana do blatu, parapetu lub ściany. Wybierając oświetlenie należy zwrócić uwagę na stabilność podstawy, moc czy szerokość klosza. Najlepiej aby dobrane oświetlenie obejmowało swym światłem jak największą powierzchnię, ale nie raziła naszego dziecka.

lampki-noce-wiszace-delikatne-gwiazdki-na-bialym-tle-zawieszone-na-bialym-kablu-ktory-prowadzi-do-drewnianego-lakierowanego-palaka-idealnie-przylegajacego-do-sciany-w-krztalcie-litery-el
Bezpieczeństwo ponad wszystko

Otóż najważniejszą kwestią staje się tu bezpieczeństwo naszego aktywnego malucha. Najlepiej lampy umieszczać tak, by Twoje dziecko nie miało do nich dostępu.

Świetnym rozwiązaniem będą lampy mocowane na ścianę. W zasięgu ręki naszych maluchów nie powinna znaleźć się oprawa oświetleniowa, której elementy mogą rozgrzewać się do niebezpiecznych temperatur, gdyż nasze aktywne maluchy ciekawe świata łatwo mogą zrobić sobie krzywdę.

Światło dzienne w pokoju naszego dziecka

Urządzenie pokoju naszego kilkulatka wymaga wprowadzenia większej ilości światła dziennego niż w pokoju naszego niemowlaka. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z zasłon czy rolet w pokoju naszego malucha. Wręcz przeciwnie bardzo przydatne okazują się w nocy, kiedy to nasz kilkulatek zasypia a świecące latarnie za oknem czy błyskające reflektory samochodów mogą powodować dyskomfort podczas błogiego snu naszym pociechom.

Jako element dekoracyjny

Niezwykle ważnym elementem doboru oświetlenia dla naszych kilkulatków okazuje się wygląd lampy. 

Pamiętajmy! Nasze kilkuletnie maluchy zaczynają fascynować się pierwszymi bajkami, mają swoich pierwszych bohaterów, z którymi miło spędzają czas. Możemy spełnić ich oczekiwania urządzając wesoły, przyjemny pokoik, wzbogacony motywem z ulubionej bajki czy też ulubionym bohaterem.

lampy-stojace-kolorowe-drzewka-na-biurko-oraz-lapki-neutralne-biale-oraz-city-transport-dla-chlopcow-na-drewnianym-zezbionym-palaku-od-spodu-podklejane-filcem-ktory-zapobiega-przemieszczaniu-lampki
Podsumowując! Na co należy zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego światła dla naszego starszego dziecka?

  1. Przede wszystkim odpowiednie bezpieczeństwo
  2. Stwórzmy odpowiednie oświetlenie do pierwszych prac przy biurku i kreatywnych zabaw
  3. Rozjaśnijmy pokój naszego malucha odpowiednim żyrandolem
  4. Odpowiednie natężenie światła to 300 luksów
  5. Zwróćmy uwagę na oprawy, aby były bez elementów rozgrzewających się
  6. Sprawmy przyjemność naszym maluchom i zadbajmy o odpowiedni wygląd oświetlenia.
Natomiast jeśli masz jakieś ciekawe pytania lub spostrzeżenia odnośnie tego co tu opisałyśmy – pisz śmiało. Możesz zostawić komentarz poniżej, wysłać maila lub wiadomość na którymkolwiek portalu społecznościowym 

A tymczasem życzymy Ci powodzenia w tworzeniu wymarzonego pokoju dla kilkulatka!

Przeczytaj także:

 

Zapraszamy!

Autorzy: snapisnap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *