jakie-oswietlenie-do-pokoju-niemowlaka-snapisnap
lampka-nocna-bajkowy-las-forma-dlugiej-tuby-na-podstawie-drewnianej-z-mozlowoscia-sciemniania-abazur-kolorowe-drzewa-dodaja-uroku-lapce-ykonane-z-delikatnego-tworzywa-przyjazne-dla-dziecka-snaisnap

Zastanawiasz się jakie oświetlenie do pokoju niemowlaka wybrać podczas projektowania przestrzeni? Czy to nie przesada? Zdecydowanie nie!

Przeczytaj tekst do końca a dowiesz się jak dobierać oświetlenie na co zwracać uwagę oraz czego unikać aby nie popsuć całego, zamierzonego efektu aranżacji pokoju niemowlaka.

Wystrój pokoju naszego niemowlaka, jest nielada wyzwaniem dla młodych rodziców. Wielu z nas, podczas kreowania pokoju, zastanawia się nad odpowiednim doborem oświetlenia do pokoju niemowlaka oraz barwą światła. Dobór oświetlenia powinien być zaplanowany jeszcze przed urządzaniem pokoju dziecka.

Do rozmieszczenia oświetlenia w pokoju dziecka trzeba zatem podejść wieloetapowo. Należy zaplanować je w taki sposób, by następnie móc je tylko odpowiednio dostosowywać do etapu rozwoju dziecka.

Ustawienie pokoju dziecka

W momencie kiedy zaczynamy projektować pokój dla naszego dziecka musimy zastanowić się nad tym jaka jest orientacja naszego pomieszczenia czyli: JEGO USTAWIENIE WZGLĘDEM KIERUNKÓW ŚWIATA.

Odpowiedzmy sobie na następujące pytania:

  • Od której strony do pomieszczenia wpada światło słoneczne?
  • Jak długo pomieszczenie jest doświetlone?

Światło słoneczne w zasadniczy sposób kształtuje wygląd naszego wnętrza. Dlatego określenie układu naszego pomieszczenia względem świata jest takie ważne.

Zwróć UWAGĘ na to, jak światło wygląda na poszczególnych ścianach twojego pomieszczenia gdyż:

  • Ściana, na której umiejscowione jest okno jest NAJCIEMNIEJSZA, ponieważ znajduje się w cieniu.
  • Usytuowanie dużych mebli w pomieszczeniu, również ma wpływ na zacienianie np. ustawiając duży mebel bezpośrednio przed oknami spotęguje efekt cienia w pokoju.

Najlepszy projekt aranżacji może popsuć złe oświetlenie w pokoju niemowlaka.  Źle dobrana barwa światła, może spowodować dyskomfort dla naszego niemowlaka. Złe rozplanowanie oraz niedostateczna ilość światła dziennego nie tylko zmniejsza funkcjonalność pomieszczeń, ale też niszczy klimat i niweczy wysiłki dekoracyjne.

„ŚWIATŁO JEST KLUCZEM DO PEŁNEGO SUKCESU KOMPLETNEJ ARANŻACJI”

pokoj-dziecka-snapisnap-lampy-oswietlenie-jakie-oswietlenie-do-pokoju-niemowlaka
Ważne jest, aby poznać i zrozumieć, że oświetlenie – to nie tylko element zapewniający komfort użytkowania, ale przede wszystkim to NARZĘDZIE DO KSZTAŁTOWANIA NASZEGO POMIESZCZENIA i tworzenia za pomocą efektów świetlnych odpowiedniej atmosfery.

WSKAZÓWKA:

Przyjrzyj się pomieszczeniu o różnych porach dnia – popatrz, gdzie jest najwięcej cienia – te miejsca będą wymagały szczególnego potraktowania.

Funkcjonalność oświetlenia w pokoju niemowlaka

Pokój dziecięcy jest wyjątkowym miejscem dla najmłodszych członków rodziny, dlatego też warto zadbać o to, aby starannie dobrać odpowiednie oświetlenie.

W dobrze zaprojektowanym pomieszczeniu muszą się znaleźć minimum trzy z czterech typów oświetlenia:

  1. Oświetlenie funkcjonalne – które służy nam przy wykonywaniu konkretnej czynności np. lampka nocna czy kinkiet.
  2. Światło ogólne – czyli podstawa dobrego oświetlenia – najczęściej lampy wiszące lub sufitowe wbudowane czy tzw. down light.
  3. Oświetlenie akcentujące – uzyskamy za pomocą szczególnych lamp np. lampy, które umożliwiają ustawienie światła na konkretny przedmiot.
  4. Oświetlenie dekoracyjne – efekty specjalne np. drobne lampki oświetlające pewną przestrzeń a jednocześnie będące elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu.
jakie-oswietlenie-do-pokoju-niemowlaka-snapisnap
Nasze nowo narodzone dziecko jeszcze do niedawna przebywało w brzuszku mamy, gdzie panowała umiarkowana ciemność. Kiedy przychodzi na świat jest bardzo wrażliwe na różnego rodzaju bodźce. Dlatego mocne oświetlenie może powodować płacz, irytację i ogólny dyskomfort naszego maluszka.

Oświetlenie w pokoju niemowlaka, powinno być naprawdę łagodne. Najlepszym rozwiązaniem jest dobór oświetlenia łączonego – na przykład dający łagodne światło żyrandol i kinkiety boczne bądź małe, typowo dziecięce lampki nocne.

Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się, ponieważ do niemowlaka trzeba często wstawać w nocy. Zapalenie światła nie powinno zanadto wybudzać maluszka.

lampy-oswietlenie-do-pokoju-niemowlaka
Lampka nocna ze ściemniaczem jako niezbędne oświetlenie w pokoju niemowlaka

Oryginalne rozwiązanie, które przyda się w każdej dziecięcej sypialni. Dzięki któremu można regulować natężenie światła uzyskując moc odpowiednią do przewijania czy karmienia bądź też bardzo nastrojowy efekt. Przydatne rozwiązanie dzięki któremu poprawimy komfort naszego niemowlaka dostosowując światło do chwilowej potrzeby.

Dodatkowo bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się pilot, który wszędzie można zabrać ze sobą i sterować natężenie światła w pokoju naszego malucha. Pilot umożliwia również ustawienie automatycznego wyłączenia lampki, co będzie bardzo przydatnym rozwiązaniem dla nie jednego rodzica.

lampy-sciemniacz-pilot-do =-pokoju-niemowlaka-snapisnap
Bezpieczeństwo oświetlenia w pokoju niemowlaka

Wybierając oświetlenie do pokoju niemowlaka, zadbajmy koniecznie o bezpieczeństwo. Zwracajmy uwagę na odpowiednie zabezpieczenie kabli podczas montażu oświetlenia. Wszelkie elementy elektryczne czy też rozgrzewające się źródła światła muszą być poza zasięgiem dziecka. Mając na uwadze zdrowie naszych maluszków, wybierajmy żarówki wysokiej jakości, oznaczone znaczkiem „CE”.

Oznaczenia na opakowaniach żarówek

Czy podczas zakupu żarówki, zwracasz uwagę na umieszczone na opakowaniu symbole?

Warto to robić – gdyż to właśnie tam znajdują się bardzo przydatne informacje, które najbardziej będą odpowiadać Twoim potrzebom. Określają one m.in. jak długo będzie świecić żarówka, czy jest energooszczędna, jaką barwę będzie miało światło itp. Co jeszcze oznaczają symbole na opakowaniach żarówek? Zobacz nasz przewodnik. Aby powiększyć obraz, wystarczy kliknąć.

jaka-zarowke-wybrac-odpowiednia-na-co-zwracac-uwage-przy-jej-wyborze-snapisnap
Światło dzienne w pokoju niemowlaka

Pokój dla niemowlaka przygotowujemy z niemożliwą wręcz dokładnością oraz dbałością o najmniejszy detal. Zwróćmy też uwagę na światło dzienne, które dla naszych maluchów jest bezcenne.

Ponieważ nasze niemowlaki przesypiają znaczną część dnia, w oknie powinny znaleźć się zasłony, rolety albo żaluzje, które ograniczają dostęp zbyt ostrego światła. W ten sposób nawet w dzień będziemy w stanie wytworzyć atmosferę snu w pokoju naszego dziecka.

OŚWIETLENIE W POKOJU NIEMOWLAKA WYMAGA STREFOWANIA

co-jest-kluczem-do-oswietlenia-pokoju-snaisnap
na-co-nalezy-zwrocic-uwage-dobierajac-oswietlenie-do-pokoju-dziecka-snapisnap

W następnym artykule omówimy temat oświetlenia w pokoju naszego kilkulatka. Zapraszamy!

Natomiast jeśli masz jakieś ciekawe pytania lub spostrzeżenia odnośnie tego co tu opisałyśmy – pisz śmiało. Możesz zostawić komentarz poniżej, wysłać maila lub wiadomość na którymkolwiek portalu społecznościowym 🙂

A tymczasem życzymy Ci powodzenia w tworzeniu wymarzonego pokoju dla niemowlaka!

Autorzy: SnapiSnap.pl

One thought on “Jakie oświetlenie do pokoju niemowlaka – Podejście kompleksowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *